Lankytinos vietos

Šeimyniškių piliakalnis

Piliakalnyje stovėjo Užpalių pilis. Užpaliai minimi 1338 m. Pilies papilį 1373 m. kovo mėnesį naktį užpuolė ir sudegino Livonijos ordinas, išžudydamas visus jame buvusius žmones ir išsivesdamas 70 arklių. 1398m. minimas Užpalių pilies viršininkas. 1433 m. vasario pradžioje pilį sudegino Livonijos ordinas, tačiau ji greitai atstatyta, nes 1448 m. vėl minimas pilies viršininkas, o 1453 m. čia planuota rengti susitikimą dėl sienų su Livonija sureguliavimo. Piliakalnis datuojamas I tūkst.­- XV a.

Vieta: Šeimyniškių km., Užpalių se., Utenos r. Nuo sodybos apie 2 km. Pasiekiamas nuvažiavus nuo Užpalių link Dusetų 3,5 km, prieš antrą žvyrkelį, kertantį upelį, keliuku pasukus į dešinę, už 600 m, prie sodybos pakalnėje pasukus į dešinę ir paėjus 250m.

seimyniskiu-pil._cr seimyniskiu-pil.1_cr seimyniskiu-pil.31_cr

Konglomerato atodanga

Anksčiau šioje vietoje buvo žvyro karjeras. Bekasant žvyrą buvo atkasti gana keisti iš molio ir akmenukų susidarę didžiuliai luitai. Pasirodė tai esąs gana retas gamtos paminklas. Konglomerato uola paskelbta geologiniu gamtos paveldo objektu 2002 metais.

Vieta: Šeimyniškių km., Užpalių sen., Utenos raj. Nuo sodybos apie 500 m.

konglomeratas2_cr Konglomeratas_cr

Krokulės šaltinis

Prie pat Užpalių, dešiniajame Šventosios krante, yra neužšąlanti, nuolat tekanti versmė. Iš jos į Šventąją įteka mažas sraunus upeliukas Krokulė. Vanduo šaltas, švarus ir tyras. Krokulės šaltinis apipintas padavimais ir legendomis. Senovėje čia buvusi pagoniškos šventovės vieta, Žynio gyvenvietė. Teigiama, kad Krokulės vanduo turi gydomųjų savybių. Neatsitiktinai čia visuomet būna žmonių, kurie tiki stebuklinga šio vandens galia ir juo prausiasi, mielai vandenį geria.

Vieta: Lygamiškio km., Užpalių sen., Utenos raj. Nuo sodybos apie 6 km.

krokule_cr krokule1_cr

Lygamiškio piliakalnis

Piliakalnis (Geniupio Kalnas) įrengtas Šventosios dešiniojo kranto aukštumos kyšulyje, Geniupio dešiniajame krante. Aikštelė trikampė, pailga ŠR-PV kryptimi, 70 m ilgio, 60 m pločio PV krašte. Čia supiltas 90 m ilgio, 1,3 m aukščio, 10 m pločio lanko formos pylimas išoriniu 1,6 m aukščio šlaitu. Šlaitai statūs, 8-10 m aukščio.

Vieta: Lygamiškio km. , Užpalių sen., Utenos raj. Nuo sodybos apie 5 km. Pasiekiamas iš Užpalių-Svėdasų žvyrkelio už 500 m nuo Užpalių centro pervažiavus Šventąją, pirmoje sankryžoje pasukus į kairę (PV) ir pavažiavus 1 km (yra kelio dešinėje (ŠV)).

lygamiskio-pil.-laumes-valtis_cr